Staff

All staff can be contacted using the format firstname.lastname@eatonsquareschool.com

Senior Staff

Mr Sebastian Hepher, B Ed.(Hons) – Headmaster
Miss Emily Peck, BA (Hons) Bristol – Deputy Head
Mr Christian Bunten, BA (Hons) PGCE London – Assistant Head, Academic / Head of History / Head of Latin
Mrs Gemma Tomson, BA (Hons) Warwick GTP, PGCE London, MA – Head of Pre-Prep
Miss Zanna Clarke, Montessori Dip Early Childhood Teaching – Head of Nurseries
Miss Fiona Watt, BA (Hons) Leeds, PGCE and MA Durham – Head of Seniors / Head of Year 5
Miss Victoria Larner, B.A.(Hons) with QTS Canterbury Christ Church – Head of Juniors / Year 2 Teacher

Teaching Staff

Mrs Charlotte Andrew, BEd (Hons) University of Chester – Year 3
Mr Jonathan Ashby, BSc University of Hull, PGCE – Director of Sport
Miss Deveena Beri, BSc (Hons) Manchester Met, PGCE Greenwich – Head of Girls’ Games
Ms Nuria Betancort – Teaching Assistant
Mrs Rachel Blessley, BA, PGCE – Head of Year 2
Miss Emily Bowyer, BA (Hons) w/ QTS University of Cumbria – Year 5
Miss Kate Cheevers, BA (Hons) Bournemouth, PGCE Brighton – Head of Year 4
Mrs Olivia Crofton, BA (Hons) Kingston, PGCE Buckingham – Year 1
Mr Richard Cullen, BSc (Hons) Warwick, PGCE Kingston – Year 4 / Science Coordinator
Mrs Alexandra Dorman, BA (Hons) Liverpool – Assistant Director of Music
Miss Madelaine Firth, BA (Hons) Nottingham, PGCE Goldsmiths – Year 5 / Head of PRE / Head of House
Miss Lucy Garrard, BA (Hons) St Mary’s University – Year 3
Mr Mark Gilbert, BA Gettysburg University, PGCE Institute of Education – Year 4 / Head of House / Maths Coordinator
Ms Lorraine Gomm – Swimming teacher
Mr Chris Hancock, BA (Hons) UCL, PGCE Institute of Education – Year 2
Mrs Kristin Harvey, B Ed. Canberra – Year 2
Miss Rachel Hawes, BSc Perth, Diploma of Education, Perth – Science Teacher
Mrs Jan Hewitt – Teaching Assistant
Miss Francis Holmes, B.A.(Hons) – Teaching Assistant
Ms Iona Jennings, BEd (Hons) Roehampton, PGCE – Head of Reception Year
Mrs Ema Kidson, BA York, MA York, PGCE University of Buckingham – Year 3 / Head of House
Mr Charles Kitchen, BA (Hons) UCL, PGCE UCL – Year 6 / Head of House
Miss Lucy Kroll, BA (Hons) Canterbury Christ Church, MA Institute of Education – Head of Year 3 / Head of PSHE
Mrs Beth McCrerie, BA Loughborough – Reception Teacher / Pre Prep PSHE Co-ordinator (on Maternity Leave)
Miss Lesley Ann Melo, Master of Teaching, Australia – Reception Teacher / Acting Pre Prep Literacy Coordinator
Mrs Ellen Millar, BSc (Hons) Warwick, PGCE London – Year 1 / Deputy Head of the Pre Prep
Miss Sacha Morris – Teaching Assistant
Miss Sophie Morton, BA (Hons) University of West England, PGCE Roehampton – Year 2
Ms Caroline Nugent, BA University of London Institute in Paris, PGCE Institute of Education, MA University of York – Head of English
Ms Maija Penttinen, BA, MA University of Jyvaskyla, Finland w/ QTS – French Teacher
Mrs Tamsin Pyke, MA Oxon, GTP PGCE London – Music Teacher
Mrs Daniela Rios, BA (Hons) Camberwell School of Arts, PGCE Institute of Education – Head of Art
Miss Rebecca Robinson – Year 1 / Deputy Head of the Pre Prep
Ms Karina Rodwell, NNEB York – Coordinator of Teaching Assistants
Mrs Emma Saklatvala, BMus Royal Northern College of Music – Director of Music
Ms Ferhet Shah, BEd (Hons) with QTS, Birmingham – Head of Maths
Miss Rachael Shine – Teaching Assistant
Mrs Angela Stitcher, BA (Hons) French Italian and European Studies, PGCE with MFL specialism – Head of Year 1
Miss Olivia Sutton, BA University of Bristol – Year 1
Miss Jenna Tookey, BA (Hons) Leeds Met, PGCE St Mary’s University – Year 5
Miss Emma Versen, B.Ed – Year 1
Miss Layla Zamir, BA University of Arts, Wimbledon – Reception Teacher

Specialist Staff

Mrs Jeannette Bidder – SEND Advisor
Mrs Maria Goodson – EAL Teacher
Mrs Verity Hill, Dip SpLD, BA (Hons) Royal Holloway, Trinity Cert TESOL, Cert. National Award for SEN Coordination – SENDCO
Mrs Ivelina Miteva, MA, MFL Teaching (St Cyrill & St Methodious, Bulgaria), Cert TESOL – EALCO
Mrs Amanda O’Connor, B.Ed. Cambridge University – Learning Enrichment
Ms Mary Phillips, BA (Hons) London – EAL Teacher
Ms Sally Randolph, BA (Hons) – Learning Enrichment
Mrs Penny Robertson, LRCSLT.,MCSLT – Speech and Language Therapist

Nursery Staff

Ms Tanya Barrett – Nursery Teacher, Pimlico
Miss Shaunagh Barry – Diploma in Early Childhood Teaching, Montessori – Nursery Teacher, Eaton Square Nursery School, Knightsbridge
Miss Michelle Blackwell, NVQ Level 3 – Headmistress of Eaton Square Nursery, Pimlico
Miss Nicola Dawson – Diploma in Early Childhood Teaching, Montessori – Nursery Teacher, Knightsbridge
Mrs Louise Gimson, BA Psychology, Diploma in Early Childhood Teaching, Montessori,  – Part Time Nursery Teacher
Mrs Jo Gray, NNEB Norland Level 3 – Part time Nursery Head/Teacher, Eaton Square Pimlico
Mrs Kiran Hallen – Nursery Teacher, Eaton Square Nursery School, Pimlico
Ms Nicola Hennessy – Nursery Teacher
Miss Fiona Love, NVQ Level 3 – Nursery Teacher, Eaton Square Nursery School, Pimlico (maternity leave)
Miss Chantal Molyneux – Diploma in Early Childhood Teaching, Montessori – Nursery Teacher, Belgravia
Miss Faith Muthoni – Diploma in Early Childhood Teaching, Montessori – Nursery Teacher, Eaton Square Nursery School, Pimlico
Ms Nerea Garcia – Nursery Teacher, Belgravia
Mrs Sandra Oliviera, NVQ Level 3 – Senior Nursery Teacher, Eaton Square Nursery School, Pimlico
Miss Helen Rainey, Diploma in Early Childhood Teaching, Montessori and BA (Hons) Oxford Brookes, –Headmistress of Eaton Square Nursery, Knightsbridge
Mrs Caroline Smythe, NVQ Level 3 – Senior Nursery Teacher, Belgravia
Mrs Irina Stepanova, Diploma in Early Childhood Teaching, Montessori – Nursery Teacher, Knightsbridge

Administration Staff

Mrs Lottie Hooper – Pre Prep Secretary
Miss Lubayna Islam – Business Administrator
Mr Jeremy Jones, BA (Hons), MSc Birkbeck – PA to the Headmaster
Mrs Lyndsay Salaman – Registrar to the Nurseries
Mrs Penelope Stitcher, BEc University of Western Australia – Registrar to the School

Peripatetic Staff

Mr Andrew Bratt – Drum Kit
Ms Jemima Clarke – Violin
Mr Richard Corr – Guitar
Mr Jon Cox – Guitar
Ms Caroline Foulkes – Singing
Ms Janet Obi – Piano
Mr James Palmer – Brass
Mr Chris Rawley – Woodwind
Mr Francis Reneau – Piano
Mr Ed Saklatvala – Singing, Piano, Guitar
Miss Catherine Saumarez – Cello
Ms Emily Steinitz – Violin (on maternity leave)
Miss Anna Stokes – Flute / Piano
Mrs Elaine Tate – Singing